Węzeł zawóra jakie są niedociągnięcia, które są podatne na

Zawór odlewania jest jednym z czołowych produktów w obsadzie, popyt jest bardzo duży. Ale ze względu na produkcję cen surowców tak, że znaczny wzrost kosztów produkcji; wydajność produkcji w stosunku do innych odlewów jest złom niższe i wyższe stawki i inne czynniki, poważny wpływ na wyjściu zaworu odlewania. Fabryka w 2005 roku produkcji ponad 2,000 ton zawór odlewania, zintegrowane odpadów prawie 170t, złom cena więcej niż 8%. My przez zakład zawór wady odlewnicze w analizie danych, aby zidentyfikować główne przyczyny odpadów i jego szereg ulepszeń i osiągnęły dobre wyniki, aby upewnić się, że zawór odlewania produkcji zdawalność i poprawić jakość produktów.

Zawór procesu odlewania produkcji najbardziej prawdopodobny wobec dziewięć niedociągnięć, a mianowicie: szparki, żużel, wtrąceń, kurczenie i luźne, segregacji, zimno separacji, toczenie skóry, casting pęknięcia anizotropii, maszyny 580 będzie z większością przyjaciół szczegółowo Ten dziewięć niedociągnięć.

1, szparki: jest to proces krzepnięcia metalu udało się uciec od gazu w lewo w metalu wewnątrz powstawania małe otwory, ściany wewnętrznej jest gładka, zawierające gaz, USG ma duży współczynnik odbicia, ale również dlatego, że zasadniczo kuliste lub elipsoidalny, oznacza to, że punkt jak wady, wpływających na amplitudę jego odbicie. Szparki w sztabki jest zgnieciony do wady powierzchni przez kucie lub toczenia i jest korzystne dla znajdowane przez badania ultradźwiękowe.

2, żużel: wytopu proces w żużlu lub materiałów ogniotrwałych, piec piec w ciekły metal łuszczenie, w castingu był zaangażowany w organizmie odlewania lub wlewki, powstawania wad żużel. Żużel zwykle nie jest obecny w jednym, często w stanie gęsty lub rozproszone na różnych głębokościach.

3, mieszane: proces reakcji w temperaturze topnienia przetwarzania (na przykład tlenków, siarczków, itp.) - wtrąceń niemetalicznych, lub metalowe elementy, niektóre składniki nie są całkowicie stopiony i lewo do postaci metalu wtrąceń, takich jak wysokiej gęstości, Punkt topnienia wysokiej skład - wolframu, molibdenu i tak dalej.

4, kurczenia i luźne: odlewania lub wlewki chłodzenia krzepnięcia, wolumin, aby zmniejszyć, w końcowej części krzepnięcia z powodu braku ciekły metal mogą powstawać wady jak hollow. Ubytków dużą i skoncentrowane są nazywane skurcz, i małe, rozproszone przestrzenie nazywane są poluzowane. Są one zazwyczaj znajduje się w końcowej części zestalone sztabki lub odlewania centrum. Ściana wewnętrzna jest szorstki, w otoczeniu wielu zanieczyszczeń i porów. Ze względu na prawa rozszerzalności cieplnej i skurcz skurcz jest nieuniknione, ale z technologią przetwarzania różnych przetwarzania metody mają różnych kształtów, rozmiarów i lokalizacji, gdy rozciąga się na Casting lub wlewki ciało staje się uszkodzony. W przypadku kęsów, kucie wlewki staną się resztkowe skurczu (kurczenie się resztkowe, pozostałości skurczu), jeśli nie zostanie ono usunięte z kucia.

5, segregacji: odlewania lub wlewki segregacji odnosi się głównie do procesu topienia lub metalu topienia procesu, ponieważ nierównomiernego rozkładu składników, które tworzą segregacji, segregacji istnieje w regionie, w jego właściwości mechaniczne różnią się od mechaniki całej matrycy metalowej wydajności, różnica poza dopuszczalny zakres standardowych staje się wady.

6, zimno separacji: jest to unikalny odlewania w warstwowym wad, głównie z oddanych casting proces projektowania, to w odlewania ciekłych metali, ze względu na splash, fale, wylewanie przerwane, lub z różnych kierunków z dwóch (lub więcej) przepływ metalu spotkać i inne powody, bo płyn powierzchni metalu tworzą półstałych film aby pozostać w organizmie odlewania do form, których wady typu powierzchni membrany, jak.

7, napiwki: jest to stal z kadzi do sztabki odlewania wlewek, ponieważ odlewania przerwy, pauza i innych powodów, pierwszy wlewając płyn powierzchni metalu w powietrzu szybko schładzane do powstania filmu tlenek, w dalszym ciągu odlewania, nowe (cieczy typu) wady, założony przez ciekły metal włamują się na sztabki, który nie może być otarł się w kolejne sztabki kęsów kucia.

8, casting pęknięcia: pęknięcia w castingu jest głównie ze względu na chłodzenie metalu podczas skurczu stres przekracza wytrzymałość materiału spowodowane przez to kształt odlewu konstrukcji i procesu odlewania, ale również z metalowych materiał w niektórych mpurities (np, w przypadku wysokiej zawartości siarki jest gorący kruchość, kruchości na zimno w przypadku wysokiej zawartości fosforu, itp.). W sztabki także będzie produkować osiowe międzykrystalicznej pęknięcia w kolejnych kęsów, kucie, jeśli nie kucia, pozostanie w Kucie, aby stać się kucia pęknięcia wewnętrzne.

9, anizotropia: odlewania lub wlewki chłodzenia krzepnięcia, od powierzchni do centrum szybkość chłodzenia jest inny, który stanowić będzie różnych krystaliczna, Wyświetlono właściwości mechaniczne anizotropii, doprowadziły również do właściwości akustyczne anizotropia, oznacza to, że z centrum do powierzchni różnych prędkości dźwięku i tłumienia dźwięku. Obecność tego anizotropia wpłynie negatywnie na wielkość i położenie wady przy ocenie ultradźwiękowej odlewania.