Tryb pracy i zalety i wady procesu odlewania samochodowe

Tryb pracy i zalety i wady procesu odlewania samochodowe

Kiedy obróbka cieplna Automobile odlewania, jest bardzo niska temperatura topnienia, jest łatwe do czynienia z przegrzania, różnicy temperatur po nagrzaniu jest stosunkowo mały, samochodowe Casting dla dokładności termometr wymagania są bardzo wysokie, jeśli ogrzewanie po izolacji, odchylenie jest stosunkowo duża, a następnie nie można wykonać w celu wzmocnienia, możemy zobaczyć, dla sterowania gorący metal die odlewania temperatury jest kluczem do całego procesu, po kilka testów potwierdziły, że ręczne działania temperatury i czasu jest istnienie kontakt, jeśli temperatura starzenia się jest stosunkowo wysoki, a następnie czas izolacji będzie krótki, a jeśli temperatura starzenia się jest stosunkowo niski, czas izolacji będzie określone rozszerzenia, z pierwszym sposobem radzenia sobie w przypadku dużych ilości produkcji jest bardzo dyskretne typu, kontrola jakości produktu końcowego, i użycie drugi sposób można zrobić produkt zdawalność jest lepsze, ale również do zapewnienia odpowiedniej jakości produktu procesu.

Die casting zaletami odlewania z doskonałej dokładności wymiarowej. Zazwyczaj to zależy od materiału odlewania, wartość typowa jest rozmiar początkowej 2,5 cm, gdy błąd jest 0.1 mm i błąd jest zwiększona o 0.002 mm dla każdego dodatkowego 1 cm. w porównaniu do innych procesów odlewniczych, jego powierzchnia cast jest gładka, zaokrąglone promień około 1-2 .5 mikronów. Formy o grubości około 0,75 mm mogą być wykonane w odniesieniu do piaskownicy lub stałego odlewania. To bezpośrednio oddanych wewnętrznej struktury, takie jak zestawy jedwabiu, okrycia powierzchni łożyska wysokiej wytrzymałości. Inne korzyści obejmują możliwość zmniejszenia lub uniknięcia wtórnego szybkości obróbki, produkcja, casting do 415 MPa wytrzymałość na rozciąganie, można rzutować wysokiej mobilności metalu.

Największą wadą odlewania ciśnieniowego jest wysoki koszt. Maszyny odlewnicze i formy, składniki związane z pleśni są bardzo drogie w stosunku do innych metod odlewania. Tak więc produkcji motoryzacyjnej odlewania podczas produkcji dużej liczby produktów jest bardziej ekonomiczne. Inne niedociągnięcia obejmują: proces ten dotyczy tylko większa mobilność metalu, a jakość odlewu musi być od 30 g do 10 kg. W zwykłej die casting, ostateczna oddanych partii odlewów zawsze będzie porów. I dlatego nie można przeprowadzać wszelkie obróbki cieplnej lub spawania, ponieważ gaz w szczelinę będzie pod wpływem działania rozszerzalności cieplnej, w wyniku wad wewnętrznych mikro i powierzchni rozbiórki.

Die odlewania Metoda ma również następujące wady:

(1) odlew stopy są ograniczone

Nadal trzeba studiować materiał, formy materiałów i metod działania.

(2) wyposażenie jest drogie

Sprzęt dla produkcji odlewy ciśnieniowe, takich jak odlewania maszyny, topienia pieca, podtrzymujące i odlewy i inne koszty są dość drogie.

(3) biednych szczelność odlewów

Jako stopu za pośrednictwem szybkiego napełniania do odlewy będzie produkować zjawiska turbulencji, lokalnymi powstawania porów lub zmniejszyć otwory, wpływające na odporność izolacji. Istnieje obecnie metodą impregnacji, który może służyć do zwiększenia przepuszczalności powietrza.