Zintegrowane Projektowanie Odlewów Samochodowych

Zintegrowany projekt odlewu samochodowego

Z oszczędności samochodowej i zmniejszenia kosztów produkcji wymagania nadal wzrasta, w pełni wykorzystać zalety odlewania, oryginalne tłoczenia, spawania, kucia i odlewania tworząc kilka części, poprzez rozsądny projekt i optymalizacji strukturalnej, w celu osiągnięcia zintegrowanego odlewania części Formowanie, może skutecznie zmniejszyć ciężar części i zmniejszyć zbędne technologie przetwarzania, w celu osiągnięcia ciężaru części i wysokiej wydajności.

Tendencja rozwojowa integracji odlewów samochodowych jest bardziej oczywista w rozwoju odlewania stopów metali nieżelaznych. Aby w pełni wykorzystać proces odlewania, aby uzyskać charakterystykę produkcji złożonych odlewów strukturalnych, zintegrowano projektowanie paneli drzwi, szkieletu siedziska, szkieletu deski rozdzielczej, przedniej ramki i zapory oraz innego zintegrowanego projektu wysokociśnieniowego Odlewy, wielkość znacznie większa niż obecna produkcja Odlewanie, potrzeba 4000 000 ~ 5 000 t lub nawet większych maszyn do odlewania ciśnieniowego do produkcji.

Ciężar odlewów samochodowych

Aby zapewnić jak największą wytrzymałość i bezpieczeństwo samochodu, w celu zmniejszenia jakości preparatu, aby uzyskać lekkość, zwiększając moc pojazdu, zmniejszyć zużycie paliwa i zmniejszyć zanieczyszczenie spalin. Jakość pojazdu zmniejsza się o 100 kg, a zużycie paliwa na 100 km może zostać zmniejszone o 0,3 do 0,6 L. Jeśli masa pojazdu zostanie zmniejszona o 10%, wydajność paliwa może zostać zwiększona o 6% do 8%. Wraz z potrzebami ochrony środowiska i oszczędności energii ciężar samochodu stał się światowym trendem w rozwoju samochodów, a ciężar odlewów samochodowych stał się jednym z ważnych kierunków rozwoju odlewów samochodowych.